Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$259.99
Deep mahogany colour with discreet olive highlights on the rim. Very fine, elegant nose, with an opulent core of wild honey, treacle and butterscotch infused with a spicy redolence of black pepper and cinnamon. Cedary cigar box aromas, savoury scents of wild herbs and a discreet aura of fresh mint add a further layer of complexity. The perfectly calibrated palate is lifted by a fresh acidity and delivers a wealth of rich mellow flavour, molasses, dried figs, sultanas and apricot confit. The finish is clean and bright, with ripe pear and mint and very discreet zesty citrus notes.
| Weight | 1.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 11 cm |
| Country | Portugal |
| Region | Douro |
| Vintage | 1969 |
| Grape Varietal | Tinta Barocca, Tinta Cão, Tinta Roriz, Touriga Franca, Touriga Nacional |
| Size | 750 ml |
| Notable Features | Collectible, Point Rated, Rare |
Sold out.
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.