Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$29.99 Original price was: $29.99.$22.99Current price is: $22.99.
The Fattoria Le Pupille Poggio Argentato is a unique blend of white grapes from Tuscany. This rich and mineral white was first bottled in 1997. Poggio Argentato presents itself
as a white wine with a French sway, within which the good structure—given by the territory of Maremma—is balanced by its acidity and minerality, along with the elegance of northern vines. A blend of 60% Sauvignon Blanc, 30% Petit Manseng, 10% Traminer, Sémillon, brings us a straw yellow with golden reflections. It opens with notes of orange blossom and aromatic herbs, intertwined with golden apple, mint, and Abate pear, with hints of lemon and cedar. It continues with varietal aromas of white peach, boxwood, and lemon leaf. A fresh and flavorful sip, evolving in balance toward a finish with notes of mango. Great juice!
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Grape Varietal | Petit Mangseng, Sauvignon Blanc |
| Vintage | 2024 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 13% ABV |
In stock


Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.