Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$25.99
The famous wine publication Mundus Vini named the Sumarroca Organic Brut Reserva Cava the best cava in the world in 2021, and it’s easy to see why. Made in the traditional champagne method, these wines have a fine texture and brioche notes ready to discover. Notes of lemon, yellow apple, toasted almond, and flint wash over the palate, melding with the crisp acidity and fine mousse.
Try pairing it with light sushi and sashimi.
| Weight | 1.58 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Spain |
| Region | Cava |
| Vintage | 2020 |
| Grape Varietal | Macabeu, Parellada, Xarel-lo |
| Size | 750 ml |
| Notable Features | Organic |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.