Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$184.99
Each new edition of the Bollinger PN cuvée brings with it a singular and contemporary vision of the Maison’s terroir and expertise, acting as a symbol of the union between tradition and innovation. Today, Bollinger welcomes a new edition into their range: PN VZ19. The base year is a 2019. The principal cru is Verzenay. The result of a Blanc de Noirs made from 100% Pinot Noir, designed to make terroir the star of the show. We taste all the fruitiness of the nose on the palate, which blends white fruit and citrus notes in a mingling of Granny Smith acidity with fl eshy vine peach and vibrant blood orange. A supple, silky texture makes for an extremely elegant wine. A touch of salinity on the finish adds a final flourish of complexity to this new edition.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | France |
| Region | Champagne |
| Grape Varietal | Pinot Noir |
| Vintage | 2019 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 12.5% ABV |
In stock
Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.