Let's be
friends
with
benefits
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.
$27.99
The Montes family has been pioneering wines in Chile for decades The complex nose offers outstanding aromas of ripe black fruits such as figs and blackberries complemented by notes of crème de cassis, while spices such as cayenne pepper appear over a back of dark chocolate, which masterfully envelopes subtle aromas of leather and tobacco. The palate with perfectly rounded tannins that trigger an explosion of the fruit on the mid-palate.
| Weight | 1.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 9 cm |
| Country | Chile |
| Region | Colchagua Valley |
| Grape Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Vintage | 2022 |
| Size | 750 ml |
| Alcohol By Volume (ABV) | 14.5% ABV |
In stock



Welcome to Rocky Mountain Wine Spirits Beer
Join Our Exclusive Community! Stay in the know with our handpicked selections, curated by our in-house sommelier. Be the first to discover unique and hard-to-find products, plus enjoy updates on Canadian-made and local favorites. Sign up today to receive personalized recommendations, special offers, and tips!
This coupon code is not valid for events, sale items, or select exclusive products and is valid for first time buyers only. Other exclusions may apply.
Never miss out on another sale again! Sign up for our newsletter below and get notified of online sales as well as first access to new and rare sips.